Obchody Roku Stanisława Moniuszki w naszej szkole

W tym roku mija 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – polskiego kompozytora, dyrygenta, autora ok. 270 pieśni, operetek, baletów i oper, m.in. najsłynniejszej polskiej opery „Halka”. W związku z tą rocznicą parlament Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

Aby przybliżyć dzieciom i młodzieży postać ojca polskiej opery narodowej oraz zapoznać z jego twórczością w naszej szkole odbyło się wiele działań. Na lekcjach muzyki wszyscy uczniowie nauczyli się śpiewać „Prząśniczkę”, najpopularniejszą pieśń Moniuszki, słuchali wybranych pieśni i arii z opery „Halka” i „Straszny dwór”.  Muzyczne działania uczniów połączono z twórczością plastyczną, podczas której powstały piękne kartki urodzinowe dla kompozytora, ilustracje do jego utworów oraz wspaniałe plakaty do wybranych oper. Najlepsze prace wyeksponowano na tablicach ustawionych w głównym korytarzu szkoły, a ich autorzy zostaną nagrodzeni na najbliższym apelu.

Zwieńczeniem wielotygodniowych przygotowań był udział 19 uczniów z naszej szkoły w finałach dwóch Wojewódzkich Konkursów Muzycznych „Stanisław Moniuszko – życie i twórczość”. Pierwszy z nich odbył się 3 czerwca 2019 r. w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w którym uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Skępem okazali się bezkonkurencyjni. W grupie klas IV – VIII miejsce II zdobyła Agata Chojnicka, a miejsce III zajął Bartłomiej Kauwa. Natomiast w grupie klas III gimnazjum i szkół średnich całe podium zajęły uczennice klasy III a. Miejsce I zdobyła Maja Kowalska, miejsce II Marta Małkiewicz, a miejsce III Julia Grąbczewska.

II Wojewódzki Konkurs Muzyczny „Stanisław Moniuszko – życie i twórczość” odbył się 5 czerwca w siedzibie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w Toruniu. I z tego konkursu uczniowie naszej szkoły wrócili z nagrodami. Miejsce II zajęła Agata Chojnicka, miejsce II zdobył Bartłomiej Kauwa, a wyróżnieni zostali: Konrad Bińkowski, Joanna Czajkowska, Julia Grąbczewska, Marta Małkiewicz, Aleksandra Muranowska, Amelia Nowacka i Kinga Sulkowska.

Wszystkim uczniom uczestniczącym w uczczeniu 200. Rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki bardzo dziękuję, a nagrodzonym i wyróżnionym gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.

Maria Głowacka

Autor: Maria Głowacka