Wycieczka klas szóstych

W czwartek 24 października br. czterdziestu czterech uczniów z klas szóstych wraz z opiekunami (M. Dąbrowska, M. Markiewicz, W. Bońkowski i S. Chrobak) uczestniczyło w wycieczce do kopalni soli w Kłodawie i term w Uniejowie.

Po przybyciu do Kopalni Soli „Kłodawa” S.A. spotkaliśmy się z przewodnikami, którzy zapoznali nas z historią kopalni i obowiązującymi w niej przepisami bezpieczeństwa – musieliśmy założyć specjalne kaski ochronne na głowy. Następnie ruszyliśmy do windy, aby zjechać na głębokość 600 metrów i rozpocząć zwiedzanie Kłodawskiej Podziemnej Trasy Turystycznej. Już sam zjazd z prędkością 6 m/s dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Zwiedzaliśmy podziemne korytarze i wyeksploatowane komory, gdzie spotkaliśmy górników powracających  z pracy. Pozdrawialiśmy ich słowami "Szczęść Boże". Górnik solny opowiadał o historii powstania i metodach wydobycia kłodawskich złóż. Podczas spaceru  podziemnymi korytarzami widzieliśmy pokłady soli różowej, maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe i wagoniki z solą oraz Kaplicę św. Kingi, a także Grotę Drakuli i salę koncertową, gdzie odbywają się uroczystości związane z Barbórką i koncerty muzyczne.

Pełni wrażeń opuściliśmy kopalnię i udaliśmy się do Kompleksu Termalno-Basenowego w Uniejowie. Tam korzystaliśmy między innymi z basenów uzdrowiskowo-solankowych z hydromasażami, basenu pływackiego, zjeżdżalni i toru wodnego, który cieszył się największą popularnością. Temperatura wody osiągała 33 stopnie Celsjusza. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy wieczorem do domu.

Autor: Marzena Markiewicz