Bezpieczeństwo w sieci

Krótki poradnik rodzica młodego internauty

1. Pamiętaj, założenie konta na większości serwisów i platform (np. Facebook) jest dozwolona (zgodnie z prawem i regulaminami) po ukończeniu 13 roku życia.
  2. Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczyć na korzystanie z komputera, a w szczególności Internetu,
  3. Nie ograniczaj dostępu do komputera (Internetu) do np. soboty lub niedzieli. Komputer to coraz częściej narzędzie pracy ucznia.
  4. Kontroluj do czego twoje dziecko wykorzystuje komputer (gry, kontakty, czaty). To Ty odpowiadasz za swoje dziecko.
  5. Rozważ konieczność zainstalowania na domowym komputerze programu kontroli rodzicielskiej.
  6. Zainteresuj się w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia.
  7. Pamiętaj, są gry, które zagrażają zdrowiu psychicznemu twojego dziecka, a nawet jego życiu.
  8. Kupując gry, sprawdź na opakowaniu opis gry. W jej ocenie pomoże ci system oceny gier PEGI.
  9. Kontroluj czas, który twoje dziecko spędza przed komputerem. Czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się symptomy uzależnienia od komputera?
  10. Komputer to tylko jedno z narzędzi komunikowania się. Zwróć uwagę na czas spędzony ze smartfonem w ręku dziecka.
  11. Zadbaj by twoje dziecko nie zaniedbywało swoich obowiązków domowych i szkolnych z powodu korzystania z komputera/smartfona.
  12. Sprawdź, czy gra z której korzysta twoje dziecko jest pozbawiona mikropłatności.
  13. Pamiętaj, że w niektórych grach można kontaktować się z innymi graczami. Sprawdź, czy znajomości twojego dziecka są bezpieczne.
  14. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o komputerach, grach, programach komputerowych, nowych znajomościach. Pozwoli to na poznanie jego zainteresowań i pozwoli uniknąć niebezpieczeństw na które jest narażony.

Pobierz:  Bezpieczeństwo dzieci online. Kompendium dla rodziców i profesjonalistów

Wiecej informacji nt. bezpieczeństwa w sieci dostępne na stronach:

www. cyfrowobezpieczni.pl

www.dyżurnet.pl