KAMPANIA SPOŁECZNA Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI: „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE.”

Plakat kampanii: Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie. 12-18.10.2020

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do kampanii społecznej związanej z Międzynarodowym Dniem Białej Laski: „ Ja nie widzę Ciebie, Ty widzisz mnie.” Podejmowane działania ukierunkowane są na upowszechnianie w środowisku lokalnym informacji dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku. Uczniom poprzez pogadanki, prezentacje czy filmy edukacyjne wychowawcy klas przybliżą tematykę związaną z codziennością, z jaką zmagają się osoby niewidome lub niedowidzące.

Kampania ma sprawić, by osoby z niepełnosprawnością wzrokową stały się ,,widoczne dla innych".

Poniżej list od niewidomego Adama, który systematycznie kontaktuje się z nami i dzieli wydarzeniami ze swojego życia

Bydgoszcz, 15 października 2020 roku

Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy!

Piszę do Was po długim czasie, gdyż minął już rok od ostatniego listu. Pewnie jesteście ciekawi, co u mnie się działo? Otóż zdałem maturę!!! „Nauka nie poszła w las”. To dla osoby, która nie widzi, duży sukces, gdyż nie łatwo zdać takie egzaminy, korzystając z pisma Braille’a. Najtrudniejsza była matematyka. Zamknijcie oczy i spróbujcie dotykiem odczytać jakiś zapis zadania z nawiasami, potęgami i pierwiastkami, potem je obliczyć, pamiętając o właściwej kolejności! Wyobraźcie sobie, jak trudno pod palcami „ogarnąć” cały zapis! Dałem jednak radę! Ten rok był wyjątkowo trudny dla wszystkich. Zakończenie ostatniego semestru online, konsultacje elektroniczne z nauczycielami to nie to samo co bezpośrednie spotkanie. Potem niepewność, kiedy będą egzaminy maturalne, jak będą przebiegać? W maseczkach, rękawiczkach? A przecież jeszcze lęk przed epidemią, innymi ludźmi?

Maturę zdałem i co dalej? Chciałem rozpocząć pracę, ale chyba jednak jeszcze podniosę swoje kwalifikacje i zostanę w bydgoskim Braille’u, żeby ukończyć szkołę policealną w zakresie administracji. Będzie mi to przydatne w samodzielnym radzeniu sobie w sprawach związanych z dokumentacją, której jest wszędzie pełno, w zawodzie masażysty też.

Pandemia sprawiła, że nie mogłem spotykać się z kolegami i koleżankami. Właściwie cały czas spędziłem w domu. Nadal trudno jest samodzielnie poruszać się, np. w sklepie, bo przecież, żeby coś znaleźć, muszę oglądać dotykiem. Ciągle jest mi potrzebna pomoc drugiej osoby. Tak bardzo chciałbym już żyć normalnie. Mam nadzieję, że także i w tym roku przyłączycie się do kampanii „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”. I pomimo pandemii pamiętać będziecie w Waszym środowisku o osobach z dysfunkcją wzroku. Proszę w imieniu takich jak ja. Poświęćcie nam parę minut 15 października w Dniu Białej Laski. Porozmawiajcie z kolegami, nauczycielami, rodzicami o możliwościach i potrzebach osób z dysfunkcją wzroku. To może sprawić, że będziemy mniej samotni, może „widzialni” dla innych.

Adam i inni uczniowie
Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy

PATRONAT HONOROWY nad kampanią objęli: Minister Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Bydgoszczy, Poczta Polska S.A.

Autor: Pedagog szkolny: Mariola Korczakowska