„Polska moja ojczyzna”

Uczniowie klas 0 – III uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uczestnicząc w projekcie edukacyjnym „Polska moja ojczyzna”. Projekt autorstwa Mirosławy Krasińskiej trwał od 10.09.2018 do 9.11.2018 roku.  Głównym celem było rozwijanie wiedzy dzieci na temat ich ojczyzny, budzenie świadomości narodowej poprzez nabywanie przekonania, że jesteśmy Polakami oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Działania skupione były w obrębie pięciu kręgów tematycznych: Polska, symbole narodowe, Skępe, sławni Polacy, Święto Niepodległości. W każdej klasie została wykonana gazetka o Polsce, a na drzwiach umieszczono plakaty o ojczyźnie. Odbyło się bardzo wiele spotkań, zajęć na których uczniowie zdobyli i poszerzyli wiedzę o naszym kraju. Pod kierunkiem nauczycieli wykonali prace plastyczne, albumy, lapbooki, kotyliony, uczyli się tańców narodowych, wierszy, piosenek o Polsce oraz hymnu narodowego. Odbyli wycieczki po naszej miejscowości zwiedzając skępskie zabytki. Dzieci z oddziału przedszkolnego i szkoły filialnej w trakcie wycieczki zwiedzili Toruń. Uczniowie klas II i III byli z wizytą w Urzędzie Miasta i Gminy w Skępem na spotkaniu z Panem Burmistrzem. Wzięli udział w zajęciach z Panem J. Kowalskim – „Skępe  moja mała ojczyzna”. W zajęciach o tej tematyce uczestniczyły również dzieci z „zerówek”. Na koncercie „Biało- czerwone piosenki” uczniowie wyśpiewali, że są patriotami, znają symbole narodowe , wiedzą co znaczy słowo niepodległość. Dzieci aktywnie uczestniczyły w szkolnym konkursie plastycznym „Polska moja ojczyzna”. Wyróżnione prace można było podziwiać na wystawie pokonkursowej. W gminnym konkursie plastycznym „100 pocztówek z okazji Święta Niepodległości” uczniowie odnieśli sukcesy ( w kategorii przedszkola – III miejsce zajął Szymon Podlas z „01, w kategorii klas I – III – I m. zajął Jakub Skowroński, II m. Adam Borowski, III m. Klaudia Podlas, wyróżnienie – Oliwia Jankowska). Relację z naszych działań można było oglądać na gazetce ściennej „Z życia klas I-III” na szkolnym korytarzu. W międzyklasowych turniejach wiedzy o Polsce uczniowie wykazali się szeroką wiedzą na temat naszej ojczyzny. Podsumowanie projektu  odbyło się na uroczystym apelu 9 listopada 2018 roku.

nauczyciele klas 0 - III

Autor: Mirosława Krasińska